Co roku z usług PLL LOT korzysta niemal 9 milionów pasażerów. Samoloty docierają już do 110 destynacji na świecie realizując blisko 350 lotów dziennie. Zespół Enactus Poland przeprowadził wywiad z Magdaleną Pieśniewską, Dyrektor ds. Zasobów Ludzkich, m.in. o tym jak PLL LOT współpracuje z młodymi kandydatami, a także dlaczego budowanie relacji pomiędzy pracodawcą, a studentem są tak ważne.

Enactus Poland: O młodych kandydatach do pracy mówi się, że są roszczeniowi i trudni w komunikacji. Jakie są Pani doświadczenia z młodymi pracownikami?

Magdalena Pieśniewska, Dyrektor ds. Zasobów Ludzkich, PLL LOT: Myślę, że dla wielu młodych to bardzo krzywdzące stwierdzenie. Wśród młodych pracowników spotykamy w większości osoby bardzo aktywne i ambitne, które już w trakcie studiów budują swoje szerokie doświadczenia zawodowe i często już na tym etapie doskonale wiedzą, czego oczekują. Zarówno od siebie jak i swojego miejsca pracy, co dla niektórych pracodawców może okazać się dużym wyzwaniem. Dla nas stanowi to sygnał, że mamy do czynienia z osobami zmotywowanymi, szukającymi  dla siebie miejsca, które pozwoli na dynamiczny rozwój i wzrost kompetencji. Praca wśród profesjonalistów z branży lotniczej z całą pewnością daje takie możliwości – wystarczy spojrzeć na to, jak intensywnie LOT rozwija się w ostatnich latach.

Zatrudniają Państwo wiele osób w różnym wieku. Jak wygląda współpraca różnych pokoleń u Państwa w firmie?

To prawda, jesteśmy firmą wielopokoleniową. Zdarza się, że w jednym zespole pracują przedstawicie trzech pokoleń.

MAGDALENA PIEŚNIEWSKA

MAGDALENA PIEŚNIEWSKA

Dyrektor ds. Zasobów Ludzkich
PLL LOT

Tym, co łączy nas wszystkich niezależnie od wieku i zapewnia płaszczyznę porozumienia jest pasja i miłość do lotnictwa. Awiacja jest też branżą, w której szczególnie ważna jest wymiana doświadczeń i umiejętności. W LOT bazujemy na bogatym doświadczeniu i wieloletniej znajomości specyfiki operacyjnej gwarantującej bezpieczeństwo, w połączeniu ze świeżym i kreatywnym spojrzeniem młodych ludzi.

Pani zdaniem, jakie cechy młodych ludzi będą pożądane przez pracodawców w najbliższym roku?  

Potencjał intelektualny, proaktywność i zaangażowanie. Myślę, że te trzy cechy dają duże szanse na powodzenie młodych osób w życiu zawodowym. Zwłaszcza na początku kariery, kiedy nie posiada się jeszcze dobrze rozwiniętych kompetencji merytorycznych pozwalają one szybko zdobyć potrzebną wiedzę i umiejętności.

Co oferuje firma PLL LOT młodym kandydatom?

Przede wszystkim niezwykłe możliwości rozwoju, które zwykle stoją na pierwszym miejscu ich oczekiwań! Mam na myśli nie tylko zdobytą wiedzę i umiejętności, ale także awans stanowiskowy – wielu naszych pracowników zaczynało od stażu czy stanowiska Młodszego Specjalisty, a dziś są już ekspertami w swoich dziedzinach. Mogę też uchylić rąbka tajemnicy, że jeden z naszych byłych stażystów przeszedł drogę przez stanowiska specjalistyczne i kierownicze, aż do awansu na stanowisko Dyrektora Biura.

Lotnictwo to wyjątkowa branża pozwalająca na spełnianie odwiecznego marzenia ludzi o lataniu, podróżowaniu, docieraniu do niezwykłych miejsc. To właśnie sprawia, że praca u nas jest pasjonująca. Dodatkowo, nasi pracownicy korzystają z preferencyjnych cen biletów lotniczych i mają możliwość podróżowania po całym
Świecie.

PLL LOT jest partnerem Enactus Poland. Dlaczego budowanie relacji pomiędzy studentem, a pracodawcą jest tak ważne?

Praca w lotnictwie kojarzy się często przede wszystkim z pracą pilotów i stewardes. W naszej firmie jest wiele obszarów, których praca jest równie ważna, ale mniej dostrzegana z zewnątrz. Chcemy pokazywać, jak ciekawym miejscem do rozwoju kariery zawodowej jest linia lotnicza i jak szerokie spektrum możliwości daje. Współpracujemy z wieloma organizacjami studenckimi i angażujemy się we współpracę ze środowiskami naukowymi. Wierzymy, że biznes i nauka wzajemnie się inspirują i działając w ścisłej współpracy, mogą wypracowywać innowacyjne rozwiązania, rozwijać branżę i wyłaniać talenty. Dlatego też w tym roku, w ramach obchodów 90-lecia istnienia firmy, LOT zainauguruje pierwszą edycję konkursu na pracę dyplomową z zakresu lotnictwa pasażerskiego i transportu cargo. Konkurs będzie skierowany do absolwentów studiów I i II stopnia.  

Dziękujemy.