Project Description

ReFashion

Seeing Possibilities

Łódź jest miastem o bogatych tradycjach włókienniczych, słynącym jako największy polski ośrodek tego przemysłu. Dzisiaj niestety wygląda to nieco inaczej. Samo miasto nie ma już tak silnie włókienniczej natury jak kiedyś, zamówień w szwalniach jest coraz mniej, przez co często nie wystarcza nawet na pracę na pełny etat dla zespołu szwaczek, a same szwaczki dostają bardzo niskie wynagrodzenie za swoją ciężką pracę, Co więcej przemysł, który jest w tak ciężkim stanie musi mierzyć się dodatkowo z coraz bardziej wymagającymi trendami modowymi. W pogoni za modą szwalnie coraz częściej wykorzystują duże budżety,
a produkty sprzedają się poniżej ich oczekiwań.

Bardzo wiele osób posiada w domach stare ubrania, które nostalgicznie trzymają w szafie, oszukując się, że któregoś dnia do nich powrócą. W ten sposób wiele rzeczy po prostu leży gdzieś nieużywanych.

Zespół Enactus University of Lodz wpadł na pomysł, aby zmienić tą sytuację – jednocześnie pomagając środowisku poprzez recyklingowe działania. Dzięki takiemu myśleniu powstał projekt ReFashion, który łączy nowe kreatywne pomysły – recykling, upcykling, wsparcie potrzebujących i proponowanie produktów, na które jest obecnie zapotrzebowanie na rynku.

Taking Action

Podobnie jak przy innych projektach zespół rozpoczął pracę od rozmów z ludźmi. Studenci z Uniwersytetu Łódzkiego rozmawiali z licznymi krawcowymi, studentami wzornictwa oraz profesjonalnymi projektantami w poszukiwaniu najlepszego projektu, który połączy bycie modnym produktem zgodnym z aktualnymi trendami oraz recykling, wykorzystanie wtórne materiałów, w taki sposób, aby w jak największym stopniu zwiększyć możliwość zarobku dla krawcowych.

Aby umożliwić rzeczywistą zmianę sytuacji finansowej krawcowych potrzebna była nie tylko dobra wizja, ale też profesjonalne wsparcie przy wszystkich praktycznych aspektach. Zespół zaangażował studentów oraz uczniów szkół do zbiórki starych dżinsowych spodni, które posłużą jako materiał do wytworzenia nowych produktów – worko-plecaków. W celu zapewnienia odpowiednich możliwości pracy i odpowiedniego koordynowania zadań zespół podjął współpracę ze szwalniami. Wiele konsultacji prawnych i przedsiębiorczych pozwoliło utworzyć właściwy model biznesowy. Ponadto konieczne było wsparcie logistyczne i dystrybucyjne, które zagwarantowała współpraca ze sklepem BagaBaga, który stał się głównym partnerem biznesowym projektu.

Z gotowym projektem trzeba było jeszcze dotrzeć do klientów, dlatego konieczna była silna promocja. W działania grupy udało się zaangażować profesjonalnych fotografów oraz modelki i modeli. Ważnymi aspektami promocji, były prezentacje projektu na istotnych wydarzeniach modowych, w tym na największym tego typu wydarzeniu w Polsce – Fashion Philoshopy Fashion Week Poland. Projekt zyskał również duże zainteresowanie mediów (popularne radia, tv i serwisy internetowe), a także wsparcie Prezydent Miasta Łodzi – pani Hanny Zdanowskiej.

Enabling Progress

ReFashion w realny sposób pomaga krawcowym z Łodzi. Dzięki udziałowi w projekcie 5 szwaczek otrzymuje dodatkowy zarobek ze sprzedanych worków (każdy wykonany worek to 20 zł dla szwaczki).

Duże akcje promocyjne projektu oraz wsparcie medialne zapewniają dotarcie do dużej grupy klientów. Są to najczęściej ludzie młodzi, którzy dzięki tej inicjatywie dowiadują się więcej o recyklingu czy też sprzedaży typu fair trade. Klienci wiedzą co kupują i kto wytworzył dany produkt. Mogą spersonalizować swój worek poprzez oddanie własnych spodni z których zostanie on wykonany.

Dzięki dodatkowym akcjom zbiórek spodni, setki nieużytecznych ubrań dostało nowe życie i służy innym osobom.

Część dochodów z worków trafia do Łódzkiej Fundacji “DOM” pomagającej dzieciom.

Projekt zespołu Enactus University of Lodz poprawia sytuację materialną krawcowych, zwiększa ich poczucie pewności w życiu prywatnym i zawodowym oraz przyczynia się do ochrony środowiska i edukuje społeczeństwo w kwestii upcyklingu. Co więcej – jest to projekt, który nie tylko pomaga, ale tworzy produkt, który doskonale trafia w potrzeby klientów, co doskonale rokuje na jego przyszłość.

Project Info

Projekt realizowany przez zespół Enactus Uniwersytetu Łódzkiego

Organizacje i firmy zainteresowane współpracą przy projekcie prosimy o kontakt:

Rafał Baranowski
725 866 500
enactuslodz@gmail.com